Emocjonalny spokój to najnowsza książka Bernarda Stamateasa, autora licznych poradników wspomagających rozwój osobisty, która już spotkała się z życzliwym przyjęciem tysięcy czytelników. Stamateas potwierdza powszechnie uznane zjawisko, iż w obecnym świecie odczuwanie niepokoju, strachu, ustawiczne zamartwianie się, przybrały wymiar epidemii, wyrządzającej człowiekowi szkody zarówno na poziomie emocjonalnym, jak fizycznym. Ciągły stres sprawia, że ludzie coraz częściej sięgają po środki uspokajające, antydepresanty, a nawet narkotyki.

Przyczyn jest wiele: we współczesnym społeczeństwie, w którym obowiązuje kult młodości, strach przed starością i utratą zdrowia jest jednym z głównych powodów wywołujących lęk, ale jest nim również strach przed odrzuceniem społecznym, towarzyskim, brakiem życiowego sukcesu. „Wyścig szczurów” powoduje stan permanentnego zmęczenia i zniechęcenia.

Autor wskazuje, jak rozpoznać przyczyny odczuwanego niepokoju i radzi, jak ustalić priorytety i przemienić irracjonalny strach w prawdziwe, konstruktywne emocje, tym samym wzmacniając poczucie własnej wartości. Kiedy przekujemy niepokój, ustawiczne powtarzanie sobie „nie ośmielę się” w „mogę”, będziemy żyć bez strachu, umiejętnie realizując nasze projekty i marzenia.

(Opis od wydawcy)

Wybrane myśli:

Biograf doktora Aflfreda Adlera, uznanego psychologa, przytacza następującą anegdotę: Pewnego razu nauczycielka Ali, córki Adlera, powiedziała jej, że nie ma głowy do matematyki. Kiedy Adler się o tym dowiedział, zapytał córkę: „Wierzysz we wszystko, co mówi ci nauczycielka? Co ci każe zakładać, że ma rację?“.
Ali została wielką matematyczką i nigdy wiecej nie zaakceptowała opinii dotyczących jej własnych ograniczeń i ograniczeń innych osób.

Pewnego razu w szkole młody Walt Disney namalował kwiaty z oczami i ustami. Kiedy nauczycielka ujrzała rysunek, poprawiła go: „Chłopcze, kwiaty nie mogą widzieć ani mówić…“, a on odpowiedział: „Moje kwiaty mogą!“.

Życie nie zaczyna się po czterdziestce (ani w żadnym innym wieku), lecz wówczas, gdy podejmujemy decyzję, aby żyć i cieszyć się życiem w pełni, bez względu na to, co dzieje się wokół nas.

Życie jest jak jazda na rowerze. Żeby utrzymać równowagę, musisz się poruszać naprzód (Albert Einstein).

Cały świat usuwa się z drogi człowiekowi, który wie, dokąd zmierza (Steve Jobs).

Nie jestem wytworem moich okoliczności, jestem wytworem moich decyzji (Stephen Covey).

Zacznij od robienia tego, co konieczne, potem rób to, co możliwe, a nagle zobaczysz, że robisz to, co niemożliwe (św. Franciszek z Asyżu).

Przeczytaj pozostałe