Przyjaciele mają dla nas znaczenie, i to większe, niż sądzimy. W ciągu ostatnich lat badacze ze zdumieniem odkryli, jak ogromny wpływ ma posiadanie przyjaciół – nie tylko na nasze poczucie szczęścia, ale także na zdrowie, a nawet długowieczność. Nie umiemy żyć w odosobnieniu. Współczesny świat oferuje nam ogromne możliwości kontaktów międzyludzkich. Dlaczego więc, gdy wszystko wydaje się sprzyjać życiu społecznemu, dotyka nas plaga samotności?

Robin Dunbar, wybitny antropolog i psycholog, bada w Przyjaciołach każdy aspekt przyjaźni, łącząc wiedzę naukową z dziedzin antropologii, psychologii, neurobiologii i genetyki z osobistymi doświadczeniami. Tłumaczy, jak przecinają się różne typy przyjaźni i relacji rodzinnych, jakie mechanizmy psychologiczne i behawioralne stanowią ich podstawę, a wreszcie – jak bardzo skomplikowane jest nawiązywanie i podtrzymywanie przyjaźni.

(Opis od wydawcy)

Wybrane myśli:

Siedem filarów przyjaźni:

  • mówienie tym samym językiem lub dialektem,
  • wychowanie się w tej samej okolicy,
  • posiadanie tych samych doświadczeń edukacyjnych i profesjonalnych,
  • posiadanie tych samych hobby i zainteresowań,
  • wyznawanie tego samego światopoglądu (amalgamatu zapatrywań moralnych, religijnych i politycznych),
  • bycie obdarzonym tym samym poczuciem humoru,
  • posiadanie tych samych gustów muzycznych.

Micheal Argyle i Monika Henderson zidentyfikowali sześć kluczowych reguł istotnych dla utrzymania stabilnej relacji: stawanie w obronie przyjaciela w jego nieobecności, dzielenie się ważnymi wiadomościami, zapewnianie wsparcia emocjonalnego w razie potrzeby, wzajemne zaufanie, przychodzenie z pomocą, gdy jest to niezbędne, dbanie o dobre samopoczucie drugiej osoby. Złamanie którejkolwiek z tych reguł może osłabić relację, a złamanie wielu może doprowadzić do jej rozpadu.

Chcesz wiedzieć, co inna osoba naprawdę o tobie myśli, przyjrzyj się temu, jak cię dotyka. W dotyku jest pewna uczciwość, z którą nie mogą się równać inne zmysły, a z pewnością jest więcej uczciwości, niż zawierają wypowiadane słowa. Dotyk jest wart tysiąca słów.

Przeczytaj pozostałe