Marshall B. Rosenberg pokazuje jak rozwinąć wewnętrzną świadomość pokoju zakorzenionego w języku, którego używamy na co dzień. Książka przekazuje praktyczne umiejętności i narzędzia, które zmienią ludzkie związki i bieg ich życia. Kolejne rozdziały poświęcone są rozwiązywaniu konfliktów, transformacji kultury biznesu i autorytarnych struktur, zmianie wyobrażeń wroga, problemowi terroryzmu, wyrażaniu i przyjmowaniu wdzięczności oraz skutecznej zmianie społecznej.

Wybrane myśli:

(…) musimy się naprawdę nauczyć aby stosować sprawiedliwość naprawczą: potrzebujemy nauczyć się nie karać ludzi, kiedy zachowują się w sposób, jaki nam się nie podoba.

Najważniejszy czynnik rozwoju i transformacji to coś dużo prostszego od jakiejkolwiek techniki: zmiana w sercu (John Welwood).

Nie pytaj, czego potrzebuje świat. Zapytaj, co sprawia, iż czujesz, że żyjesz? I zrób to. Ponieważ świat potrzebuje ludzi, którzy czują, że żyją (Harold Whitman).

Edukacja nie stanowi przygotowania do życia, edukacja jest samym życiem (John Dewey).

Papierkiem lakmusowym do sprawdzenia, czy dany konflikt jest rozwiązywany bez przemocy, jest to, że przy takim rozwiązaniu nie zostają urazy, a na końcu wrogowie stają się przyjaciółmi (M. K. Gandhi).

Przeczytaj pozostałe