Jon Kabat-Zinn to jeden z najbardziej znanych i wpływowych popularyzatorów ruchu. To dzięki niemu medytacja uważności stała się częścią życia milionów ludzi. „Obudź się” to praktyczny poradnik, w którym autor odpowiada na pytania dręczące zarówno początkujących, jak i zaawansowanych adeptów medytacji.

Wybrane myśli:

Uważność jest przede wszystkim stanem bycia, podobnie jak stanem bycia jest istota ludzka. Jest życiem tu i teraz, życiem takim, jakie się jawi, życiem zanurzonym w świadomość. Właśnie dlatego nie wymaga to żadnego wysiłku; wszystko już się  dzieje.

Nikt z nas nie chce mieć na nagrobku napisu w rodzaju: „Powinien był spędzać więcej czasu w pracy” albo „Powinien był być bardziej rozkojarzony”. Jednak gdy weźmiemy pod uwagę, jak używamy swojej energii i jaki jest bilans chwil, które przegapiliśmy, wielu z nas zasługuje właśnie na taki nagrobek. Uważność może odegrać rolę przeciwwagi dla przesadnego aktywizmu, wcale nie wtrącając nas w apatię. Musimy się tylko zatrzymać, na ten jeden bezczasowy moment, teraz.

Spędzamy sporo czasu, patrząc: patrzymy przez okulary,
teleskopy, oglądamy świat przez ekrany telewizyjne…
Nasze spojrzenie każdego dnia staje się coraz
dokładniejsze, ale widzimy coraz mniej. Nigdy dotąd
kwestia widzenia nie byłą tak paląca (…) jesteśmy widzami,
obserwatorami, jesteśmy „podmiotami” patrzącymi
na „przedmioty”. Błyskawicznie opatrujemy etykietami
wszystko, co istnieje, etykietami, które przylegają do
każdej rzeczy raz na zawsze. Dzięki tym etykietom
wszystko później rozpoznajemy, ale już nic nie widzimy.

Frederick Franck

Przeczytaj pozostałe