Walter Mischel jest autorem legendarnego testu określanego mianem testu Marshmallow, który dowiódł, że zdolność do odraczania gratyfikacji jest warunkiem udanego, satysfakcjonującego życia.

Wybrane myśli:

W pierwszych kilku miesiącach życia dziecka poza łonem matki jednym z najważniejszych zadań jego opiekunów jest kojenie, kołysanie, karmienie i przytulanie maleństwa – w dzień i w nocy. To, z jaką troską i miłością opiekunowie pielęgnują swoje maleństwo, bądź też jak okrutnie i bezdusznie jest ono zaniedbywane albo krzywdzone, zostaje zapisane w jego mózgu i wpływa na to, jakim człowiekiem się stanie.

W obliczu stresu (niezależnie od tego, czy jest to stres medyczny, czy społeczny) osoby o stylu monitorującym na ogół radzą sobie lepiej, kiedy otrzymują więcej informacji, a ludzie o stylu unikającym – gdy wiedzą mnie. Dopasowanie ilości przekazywanych informacji do indywidualnego stylu radzenia sobie pozwala na obniżenie poziomu stresu.

Wszyscy mamy swoją historię, którą możemy zmieniać i poprawiać, w miarę jak się rozwija z upływem czasu – kiedy spoglądamy wstecz, żeby odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie cele musiały nam przyświecać, nawet jeśli wcześniej nie wiedzieliśmy, że do nich dążymy, albo gdy patrzymy w przód, aby odgadnąć, dokąd zmierzamy.

Przeczytaj pozostałe