Inspirujące uzupełnienie „Człowieka w poszukiwaniu sensu”

Viktor Frankl. Wpływowy psychiatra i autor jednej z najważniejszych książek naszych czasów. Korespondował z Freudem, uczył się od Adlera. Szybko porzucił spisane przez nich teorie, by stworzyć jeden z najważniejszych nurtów psychologicznych – logoterapię.

Uczył, że zło i cierpienie nie mogą nas zniszczyć. Sam przeżył piekło hitlerowskich obozów koncentracyjnych, w których stracił bliskich. Przetrwał bestialstwo II wojny światowej, by na nowo stawiać przed nami pytanie o sens cierpienia. A także o to, co w ogóle nadaje ludzkiemu życiu sens.

„Życie z sensem” to przejmująca opowieść o losach osoby, która nawet w najtrudniejszych okolicznościach nie straciła swojej wiary w człowieka.

(Powyższy opis pochodzi od wydawcy)

Wybrane myśli:

„Istnieje tylko jedna władza – władza ratowania ludzi. I tylko jeden zaszczyt – zaszczyt pomagania“ – John Ruskin

Na kursie z filozofii profesor polecił studentom napisanie pracy pod tytułem: „Gdyby Sokratesa uwięziono razem z Franklem, jaka byłaby treść ich rozmowy?“.

Maksyma logoterapeutyczna: „Żyj tak, jakbyś raz już kiedyś żył i jakbyś za pierwszym razem zepsuł wszystko, tak jak tylko ty potrafisz”. W istocie, sens własnej odpowiedzialności daje się wydobyć z takiego fikcyjnego spojrzenia autobiograficznego na własne życie.

Przeczytaj pozostałe