W swoim życiu zapewne wielokrotnie spotkałeś ludzi, którzy muszą być w centrum uwagi – wielbieni i ubóstwiani. Brak zainteresowania ich życiem i sukcesami może być traktowany jest jako zniewaga. Dlatego też otaczają się oni ludźmi, którzy ich bezkrytycznie podziwiają.  Narcyzi mają na celowniku wszystkie osoby, które posiadają bardzo rozwiniętą empatię. Thomas Erikson, podpowiada, jak radzić sobie z takimi osobami i wyzwolić się spod ich wpływu.

Wybrane myśli:

Słowo „narcyzm”, którym dziś określa się zaburzenie osobowości, pochodzi od Narcyza (łac. Narcissus): występującego w mitologii greckiej przystojnego młodzieńca i syna bóstwa rzecznego Kefisosa. Narcyz wyróżniał się tak nieprzeciętną urodą, że każdy, kto na niego spojrzał, od razu się w nim zakochiwał. Sęk w tym, że odtrącał wszystkich, nawet młodą nimfę Echo. Dlatego zesłano na niego karę – zakochał się we własnym odbiciu.

(…) kupujemy rzeczy, których nie potrzebujemy, za pieniądze, których nie mamy, żeby zaimponować ludziom, których nie lubimy.

Przeczytaj pozostałe