Jenny Bird  i Sarah Gornall stworzyły cenne, przystępne źródło oparte na solidnych podstawach teoretycznych, pozwalające na szybkie znalezienie potrzebnych informacji i błyskawiczne ich przyswojenie. Każdy zaprezentowany model opatrzony jest przejrzystym diagramem oraz prostym wyjaśnieniem, jak działa, na czym polega i w jaki sposób można go wykorzystać w praktyce. Autorki, bazując na swoich doświadczeniach z pracy coachingowej, przedstawiają inspirujące pomysły na wcielanie opisanych metod w życie.

Wybrane myśli:

Wiele osób, począwszy od Zygmunta Freuda, wykorzystywało metaforę góry lodowej, by zilustrować fakt, że świadomość i zauważalne zachowania stanowią jedynie niewielką część naszego prawdziwego ja. To, co widać na zewnątrz, jest wytworem tego, co niewidoczne i często nieświadome – wielkiego zbioru wartości, poglądów, uczuć i schematów myślenia. Ogromna część góry lodowej znajdująca się pod wodą symbolizuje nieświadomość, która jest przed nami głęboko ukryta.

William Torbert neguje szeroko rozpowszechniony pogląd, że liderem człowiek się rodzi, nie zaś staje w toku życia. Według niego jest odwrotnie. Uważa, że liderzy, którzy wstąpią na ścieżkę osobistego rozwoju i zrozumienia, mogą pracować nad doskonaleniem własnej osobowości oraz poszerzeniem zakresu swoich działań, co wywiera ogromny wpływ zarówno na nich, jak i na ich przedsiębiorstwa.

Przeczytaj pozostałe