Jon Kabat-Zinn proponuje medytację , czyli doskonalenie świadomości obecnej chwili. Medytacja jest procesem, poprzez który pogłębiamy uważność i świadomość, doskonalimy je i czynimy z nich praktyczny użytek w życiu. Dzięki niej możemy dostrzec swoją postawę, ujrzeć ścieżkę, po której kroczymy, oraz kierunek, w którym zmierzamy. A to zaprowadzi nas do pozytywnych zmian w życiu.

Wybrane myśli:

Czy wiesz o tym? Wszystko sprowadza się do tego, że dokądkolwiek idziesz, jesteś tam, gdzie właśnie kroczysz. Cokolwiek kończysz, jest tym, co właśnie ukończyłeś. O czymkolwiek myślisz w tej chwili, jest tym, co cię zaprząta. Cokolwiek się zdarzyło, już się zdarzyło. Ważne jest to, co zamierzasz z tym zrobić. Innymi słowy: „Co jest teraz?”.

Naturalna prostota oznacza, że jednego dnia odwiedzam mniej miejsc, widzę mniej, dzięki czemu mogę zobaczyć więcej, zdobywam mniej, dzięki czemu mogę mieć więcej.

Jeśli wierzysz w miłość, to czy ją okazujesz, czy tylko dużo o niej mówisz? Jeśli wierzysz we współczucie, w niekrzywdzenie, w dobroć, mądrość, szczodrość, uspokojenie, samotność, niedziałanie, bezstronność i czystość, to czy te wartości są obecne w twoim codziennym życiu?

Myśl o tym, że twoje życie jest przynajmniej tak interesujące i cudowne jak księżyc i gwiazdy. Co przeszkadza ci w bezpośrednim kontakcie z twoim życiem? Co możesz zrobić, żeby to zmienić?

Polegaj na sobie; nikogo nie naśladuj. Własny talent możesz dawać w każdej chwili, razem ze skumulowaną siłą pracy całego życia; ale talent zapożyczony będzie zawsze nietrwały i połowiczny… Rób, co tobie przeznaczone, wtedy żadne nadzieje nie będą zbyt wygórowane, a żaden czyn zbyt śmiały (Ralph Waldo Emerson).

To, co za nami i co przed nami, to błahe sprawy
w porównaniu z tym, co jest w nas (Oliver Wendell Holmes).

Przeczytaj pozostałe